UEFA’nın Galatasaray’a yaptırımları! Gün Yüzüne Çıktı…

UEFA’nın Galatasaray’a yaptırımları! Gün Yüzüne Çıktı…

 

Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı finansal fair-play anlaşmasının detayları belli oldu.

Başkan Mustafa Cengiz ile UEFA finansal kontrol kurulu arasındaki anlaşma kârlılığı öne çıkartıyor. Avrupa’dan men cezası almaktan kurtulan Galatasaray, üç sezonluk bir planlama çizdi. 2018-19, 2019-20 ve 2020-21 sezonlarını kapsayacak.

UEFA ile Galatasaray arasındaki anlaşma, genel hatlarıyla şöyle:

Oyuncu satış geliri transferde kullanılabilecek

Beşiktaş ve Fenerbahçe’ye de uygulanan FFP kuralı, bu kez Galatasaray için kullanılacak. Sarı-kırmızılılar, 2018-2019 sezonunda oyuncu satışlarından  gelen kazancı transferde kullanabilecek.

Önümüzdeki sezonlar kâr artmalı

Galatasaray yönetimi, 2019-2020 ve 2020- 2021 sezonlarında transfer bütçesini kârına göre oluşturacak. Söz konusu kârın 7 katı kadar transfere para harcanabilecek. Son 3 ayda 11 milyon TL kâr elde eden Galatasaray, bunu tüm yıla yaydığı örnek alınırsa kulüp, 77 milyon TL’lik transfer harcaması yapabilecek.

Maaş bütçesi azaltılacak

UEFA ile yapılan pazarlıkların bir diğer maddesi ise maaş bütçesinin düşmesi. Halen primler ve tüm harcamalar dahil 65 milyon Euro’nun üzerinde bir maaş bütçesi olan Galatasaray, bunu kademeli olarak düşürecek. Bu bedel önce 60 milyon Euro’ya, diğer yıllar ise daha da aşağıya indirilecek.

UEFA 26 Mayıs seçim sonucunu bekliyor

UEFA’nın alınan kararları haziran ayında açıklamasının nedeni de belli oldu. Galatasaray’ın 26 Mayıs’taki seçiminin sonucunu bekleyen UEFA, yönetim değişmesi halinde bu taahhütleri yeni başkandan da isteyecek. Mevcut Başkan Mustafa Cengiz’in diğer adaylardan da bu anlaşmayı aktararak uyulmasını isteyeceği öğrenildi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir